Πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα έργα που έχουν γίνει ποτέ στη Ναύπακτο σύμφωνα με τον δήμαρχο.
«Οι Απείθαρχοι» της Σεμίνας Διγενή από τις Εκδόσεις «Κάκτος»
![](https://a140c63ab7.clvaw-cdnwnd.com/d785cfb49b1fadf1da7a759910921ecb/200000038-2ed312ed33/EXOF-OI-APEI8ERXOI-PRINT-NEO_0002-669x1024.jpg?ph=a140c63ab7)
Με ιδιαίτερη χαρά οι Eκδόσεις «Κάκτος» ανακοινώνουν την έναρξη της συνεργασίας τους με την καταξιωμένη δημοσιογράφο και συγγραφέα Σεμίνα Διγενή. Το νέο της βιβλίο, μετά την επιτυχία τού «Κίτρινου Υποβρυχίου», θα κυκλοφορήσει σύντομα από τις Εκδόσεις «Κάκτος».
Η νέα αυτή συνεργασία συμπίπτει με την νέα εποχή των Εκδόσεων «Κάκτος», η οποία ξεκίνησε με την ανάληψη καθηκόντων της νέας, σύγχρονης διοίκησης και σηματοδοτείται από επιλογές τίτλων υψηλής ποιότητας και αισθητικής, που θα συμπληρώνουν τη διαχρονική σειρά της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας. Η εμπιστοσύνη της Σεμίνας Διγενή για την έκδοση του δεύτερου βιβλίου της με τίτλο «Οι Απείθαρχοι» από τον «Κάκτο» αποτελεί το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα του εκδοτικού οίκου στη νέα δεκαετία.
«Οι Απείθαρχοι» μας μεταφέρουν στο «μεταιχμιακό» σύμπαν μιας εξαϋλωμένης ουτοπικής πόλης, όπου ζουν όλα τα πρόσωπα και οι εκδοχές του εκμοντερνισμένου κόσμου μας, στον 20ό αιώνα. Μια παράξενη βαβέλ, όπου περιέργως όλοι συνεννοούνται άψογα.
![](https://a140c63ab7.clvaw-cdnwnd.com/d785cfb49b1fadf1da7a759910921ecb/200000037-8380f83811/%CE%A3%CE%95%CE%9C%CE%99%CE%9D%CE%91-2-610x1024.jpg?ph=a140c63ab7)
Πρόκειται για ένα εξαιρετικά πρωτότυπο και ανατρεπτικό κείμενο, καθώς στους 50 ορόφους ενός παράξενου Κόκκινου Ουρανοξύστη συνυπάρχουν και διεξάγουν συναρπαστικούς διαλόγους σπουδαίες προσωπικότητες - συγγραφείς, ηθοποιοί, ποιητές, τραγουδιστές, επιστήμονες κ.ά. Μια σύνθεση έρευνας, μελέτης και μυθοπλασίας.
![](https://a140c63ab7.clvaw-cdnwnd.com/d785cfb49b1fadf1da7a759910921ecb/200000510-1302113023/diavaste%20akoma-3.jpg?ph=a140c63ab7)
Η ΓΣΕΕ, που προκήρυξε την απεργία, διεκδικεί αυξήσεις μισθών, συλλογικές συμβάσεις εργασίας και μέτρα κατά της ακρίβειας.
“Σμίγοντας τον κόσμο”: Η μουσική σύμπραξη αφιερωμένη στη συμπεριληπτική εκπαίδευση απευθείας
Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και ο Palmos 96.5 τιμούν τα άτομα με αναπηρία και αναδεικνύουν τη σπουδαιότητα της ειδικής αγωγής μέσα από μία άκρως συγκινητική μουσική εκδήλωση, με έναν δυνατό συμβολισμό αφιερωμένο στο σύγχρονο συμπεριληπτικό σχολείο.
Στο πλαίσιο του κύκλου για τη «Νεότερη Ελληνική Ποίηση» που διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Αθλητισμού και Πολιτισμού του Δήμου Αμαρουσίου, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 8 Απριλίου η διάλεξη με θέμα «Άγγελος Σικελιανός: Η Ποίηση – Πράξη ενός ΛΥΡΙΚΟΥ ΒΙΟΥ».
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, η Αντιδημαρχία Παιδείας και Δια βίου Μάθησης του Δήμου Αχαρνών υπενθυμίζει ότι στην Δημοτική Βιβλιοθήκη (Δεκελείας και Δημοκρίτου) υπάρχει διαμορφωμένη πτέρυγα με εκατοντάδες παιδικά βιβλία η οποία ενημερώνεται και εμπλουτίζεται με νέες εκδόσεις.
Αλλάζει το σκηνικό του καιρού τις επόμενες ημέρες και σύμφωνα με νεότερη πρόγνωση του Σάκη Αρναούτογλου, θα σημειωθούν αξιόλογες βροχές σε ορισμένες περιοχές της χώρας.
Το κέντρο του κόσμου στον τομέα της ρομποτικής θα γίνει από τις 26 έως τις 29 Σεπτεμβρίου η Αθήνα. 190 αποστολές μαθητών από κάθε γωνία του πλανήτη θα ταξιδέψουν στην χώρα φέρνοντας τις ιδέες τους, την δημιουργικότητά τους, την καινοτομία αλλά κυρίως το όραμά τους με καινοτόμες τεχνολογικές λύσεις για ένα βιώσιμο παγκόσμιο επισιτιστικό σύστημα.
Η αντίστροφη μέτρηση για το άνοιγμα της ηλεκτρονικής πλατφόρμας για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων του 2024 έχει ήδη ξεκινήσει.
Πέθανε ο σπουδαίος ηθοποιός Γιάννης Φέρτης
Ο σημαντικός Έλληνας ηθοποιός Γιάννης Φέρτης έφυγε από τη ζωή, σε ηλικία 86 ετών, όπως ανακοίνωσε η οικογένειά του.
Ο καιρός αύριο Δευτέρα 8 Απριλίου θα είναι πολύ καλός σχεδόν σε όλη τη χώρα. Οι άνεμοι θα φτάσουν μέχρι τα 8 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει αισθητή πτώση.
Τρέχουν» οι αιτήσεις για την πρόσληψη, με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, συνολικά 35 ατόμων στον Δήμο Καλλιθέας. Υπενθυμίζεται πως το νέο προσωπικό θα εργαστεί για τη στελέχωση της Διεύθυνσης Άθλησης του Δήμου, που εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα του Νοτίου Τομέα Αθηνών.
«Ύψιστη προτεραιότητα» χαρακτηρίζει η δημοτική Αρχή Κηφισιάς την κοινωνική ευθύνη, καθώς όπως σημειώνει, «αγωνίζεται καθημερινά για τη διασφάλιση της ευημερίας των κατοίκων της πόλης μας» και προσθέτει ότι «σε μια πρωτόγνωρη εποχή, η συνέργεια των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης με τον ιδιωτικό τομέα μπορεί να επιφέρει οφέλη για την κοινωνία».