Πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα έργα που έχουν γίνει ποτέ στη Ναύπακτο σύμφωνα με τον δήμαρχο.
Νέα εκπομπή στο Δεύτερο Πρόγραμμα με τους Ιεροκλή Μιχαηλίδη και Σιδερή Πρίντεζη
![](https://a140c63ab7.clvaw-cdnwnd.com/d785cfb49b1fadf1da7a759910921ecb/200000464-5d85b5d85d/ieroklis-mixailidis-1-900.jpg?ph=a140c63ab7)
Η «Συνοικία ασμάτων» στο Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7 με τους Ιεροκλή Μιχαηλίδη και Σιδερή Πρίντεζη Ημ. μετάδοσης: Από τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2020 και κάθε Δευτέρα, στις 23:00
Τη νέα ραδιοφωνική εκπομπή «Συνοικία ασμάτων», που αρχίζει τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2020 και θα μεταδίδεται κάθε Δευτέρα στις 11 το βράδυ, έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν οι ακροατές του Δεύτερου Προγράμματος 103,7 της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.
Ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης θα παρουσιάζει στους ακροατές την ενασχόλησή του με το ελληνικό τραγούδι, το ρεμπέτικο και το λαϊκό κυρίως, παρέα με τον ραδιοφωνικό γείτονα στο Δεύτερο Πρόγραμμα, Σιδερή Πρίντεζη.
Αγαπημένοι δημιουργοί και φωνές, γνωστά και άγνωστα τραγούδια, παλιότερα και μεταγενέστερα, προσωπικές αναμνήσεις και συνειρμικές διαδρομές που μερικές φορές θα οδηγούν σε απρόσμενες μουσικές επιλογές, αλλά και εκπλήξεις, θα συνθέτουν κάθε φορά μία διαφορετική βόλτα στους δρόμους αυτής της φανταστικής μουσικής συνοικίας... που όμως κάπου μπορεί να υπήρξε στο παρελθόν.
![](https://a140c63ab7.clvaw-cdnwnd.com/d785cfb49b1fadf1da7a759910921ecb/200000466-5868e58690/ieroklis-mixailidis-sideris-printezis.jpg?ph=a140c63ab7)
Συντονιστείτε στο Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7 & 102,9!
Info
Από τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2020 και κάθε Δευτέρα, στις 23:00
Εκπομπή: «Συνοικία ασμάτων»
Με τους Ιεροκλή Μιχαηλίδη, Σιδερή Πρίντεζη
Live Streaming: webradio.ert.gr/deftero
![](https://a140c63ab7.clvaw-cdnwnd.com/d785cfb49b1fadf1da7a759910921ecb/200000429-cf870cf873/roi2-6.jpg?ph=a140c63ab7)
Η ΓΣΕΕ, που προκήρυξε την απεργία, διεκδικεί αυξήσεις μισθών, συλλογικές συμβάσεις εργασίας και μέτρα κατά της ακρίβειας.
“Σμίγοντας τον κόσμο”: Η μουσική σύμπραξη αφιερωμένη στη συμπεριληπτική εκπαίδευση απευθείας
Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και ο Palmos 96.5 τιμούν τα άτομα με αναπηρία και αναδεικνύουν τη σπουδαιότητα της ειδικής αγωγής μέσα από μία άκρως συγκινητική μουσική εκδήλωση, με έναν δυνατό συμβολισμό αφιερωμένο στο σύγχρονο συμπεριληπτικό σχολείο.
Στο πλαίσιο του κύκλου για τη «Νεότερη Ελληνική Ποίηση» που διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Αθλητισμού και Πολιτισμού του Δήμου Αμαρουσίου, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 8 Απριλίου η διάλεξη με θέμα «Άγγελος Σικελιανός: Η Ποίηση – Πράξη ενός ΛΥΡΙΚΟΥ ΒΙΟΥ».
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, η Αντιδημαρχία Παιδείας και Δια βίου Μάθησης του Δήμου Αχαρνών υπενθυμίζει ότι στην Δημοτική Βιβλιοθήκη (Δεκελείας και Δημοκρίτου) υπάρχει διαμορφωμένη πτέρυγα με εκατοντάδες παιδικά βιβλία η οποία ενημερώνεται και εμπλουτίζεται με νέες εκδόσεις.
Αλλάζει το σκηνικό του καιρού τις επόμενες ημέρες και σύμφωνα με νεότερη πρόγνωση του Σάκη Αρναούτογλου, θα σημειωθούν αξιόλογες βροχές σε ορισμένες περιοχές της χώρας.
Το κέντρο του κόσμου στον τομέα της ρομποτικής θα γίνει από τις 26 έως τις 29 Σεπτεμβρίου η Αθήνα. 190 αποστολές μαθητών από κάθε γωνία του πλανήτη θα ταξιδέψουν στην χώρα φέρνοντας τις ιδέες τους, την δημιουργικότητά τους, την καινοτομία αλλά κυρίως το όραμά τους με καινοτόμες τεχνολογικές λύσεις για ένα βιώσιμο παγκόσμιο επισιτιστικό σύστημα.
Η αντίστροφη μέτρηση για το άνοιγμα της ηλεκτρονικής πλατφόρμας για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων του 2024 έχει ήδη ξεκινήσει.
Πέθανε ο σπουδαίος ηθοποιός Γιάννης Φέρτης
Ο σημαντικός Έλληνας ηθοποιός Γιάννης Φέρτης έφυγε από τη ζωή, σε ηλικία 86 ετών, όπως ανακοίνωσε η οικογένειά του.
Ο καιρός αύριο Δευτέρα 8 Απριλίου θα είναι πολύ καλός σχεδόν σε όλη τη χώρα. Οι άνεμοι θα φτάσουν μέχρι τα 8 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει αισθητή πτώση.
Τρέχουν» οι αιτήσεις για την πρόσληψη, με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, συνολικά 35 ατόμων στον Δήμο Καλλιθέας. Υπενθυμίζεται πως το νέο προσωπικό θα εργαστεί για τη στελέχωση της Διεύθυνσης Άθλησης του Δήμου, που εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα του Νοτίου Τομέα Αθηνών.
«Ύψιστη προτεραιότητα» χαρακτηρίζει η δημοτική Αρχή Κηφισιάς την κοινωνική ευθύνη, καθώς όπως σημειώνει, «αγωνίζεται καθημερινά για τη διασφάλιση της ευημερίας των κατοίκων της πόλης μας» και προσθέτει ότι «σε μια πρωτόγνωρη εποχή, η συνέργεια των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης με τον ιδιωτικό τομέα μπορεί να επιφέρει οφέλη για την κοινωνία».