Πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα έργα που έχουν γίνει ποτέ στη Ναύπακτο σύμφωνα με τον δήμαρχο.
Διδυμότειχο: Δωρεά ζωής ενός απινιδωτή στο 1ο Γυμνάσιο, απ’ την εταιρεία Motor Oil
Δωρεά ζωής προς το 1ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου, με έναν απινιδωτή που μπορεί να αποδειχθεί σωτήριος σε έκτακτα περιστατικά, έκανε η εταιρεία Motor Oil.
Η συγκεκριμένη ενέργεια έγινε μάλιστα γνωστή από το ίδιο το σχολείο του Διδυμοτείχου, με ευχαριστήρια ανακοίνωση προς την συγκεκριμένη εταιρεία της οικογένειας Βαρδινογιάννη, στην οποία αναφέρονται τα εξής:
"Ο Διευθυντής, ο Σύλλογος Διδασκόντων, ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων και οι μαθητές/τριες του 1ου Γυμνασίου Διδυμοτείχου εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στην εταιρεία Motor Oil για την ευγενική δωρεά ενός απινιδωτή, προκειμένου να αντιμετωπίζονται άμεσα περιστατικά καρδιοαναπνευστικής ανακοπής.
Από τη δωρεά αυτή θα ωφεληθούν οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί και των δύο όμορων σχολείων (2ου Γυμνασίου και ΓΕΛ Διδυμοτείχου).
Η δωρεά του απινιδωτή από την εταιρεία MOTOR OIL αποτελεί πράξη ανιδιοτελούς προσφοράς και ανθρωπισμού και ενισχύει το αίσθημα της ασφάλειας στους συνανθρώπους μας. Αποτελεί έκφραση κοινωνικής ευαισθησίας και αλληλεγγύης. Η φροντίδα της υγείας είναι καθήκον όλων μας και ευχόμαστε τέτοιου είδους πράξεις να βρουν μιμητές για το καλό όλων μας.
Ο Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου Διδυμοτείχου
Ο Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου Διδυμοτείχου
Ζουπίδης Στέφανος
Η ΓΣΕΕ, που προκήρυξε την απεργία, διεκδικεί αυξήσεις μισθών, συλλογικές συμβάσεις εργασίας και μέτρα κατά της ακρίβειας.
“Σμίγοντας τον κόσμο”: Η μουσική σύμπραξη αφιερωμένη στη συμπεριληπτική εκπαίδευση απευθείας
Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και ο Palmos 96.5 τιμούν τα άτομα με αναπηρία και αναδεικνύουν τη σπουδαιότητα της ειδικής αγωγής μέσα από μία άκρως συγκινητική μουσική εκδήλωση, με έναν δυνατό συμβολισμό αφιερωμένο στο σύγχρονο συμπεριληπτικό σχολείο.